באילו מקרים יש צורך בנעליים אורטופדיות?

באילו מקרים יש צורך בנעליים אורטופדיות?

בחירת נעליים מחייבת אחריות רבה ותשומת לב גם למראה שלהן וגם למבנה שלהן. יציבה טובה היא תמיד חובה, גם כשהדגש הוא על הופעה מרשימה, נעלי וסנדלי נוחות תורמים רבות לאיכות החיים – ויש גם מצבים שבהם נדרשות נעליים אורתופדיות.

מתי מומלץ להשתמש באופציה של הנעליים האורטופדיות?

הנעליים שמוגדרות כאורטופדיות מתאימות לכל מי שסובל מכאב שנוצר תוך כדי תנועה או כזה שהמקור שלו הוא יציבה לקויה.

בפרט כדאי לנצל את האופציה כשישנם כאבים בחלק התחתון של הגוף – בקרסול, בכף הרגל, בברכיים וברגליים באופן כללי. בלא מעט מקרים גם כאבי גב עשויים להיות פחות חזקים ולכן גם להגביל במידה פחותה את התנועה אם משתמשים בנעליים ייעודיות.

פתרון זה מומלץ הן למי שכבר התגלו אצלו מצוקות כמו דורבן בעקב, בעיות הקשורות לכף הרגל, פריצת דיסק וכו', והן כאמצעי מניעה כשישנה סכנה מוחשית – למשל לבעלי פלטפוס שמועדים לפורענות עקב המבנה השטוח של כף הרגל.

קהל יעד נוסף הוא ספורטאים וחיילים, וזאת בגלל העומס הרב שמוטל על כל חלקי הרגל והמאמץ האינטנסיבי שנדרש. עוד סוג נפוץ הוא נעלי עבודה אורטופדיות.

מה הופך נעליים לאורטופדיות?

באופן טבעי ישנם סוגים רבים של נעליים שנחשבות לאורטופדיות. בין המאפיינים החשובים: בולמי זעזועים איכותיים, חיזוק מובחן במרכזה של הסוליה, רוחב גדול מהרגיל ובטנות רכות בלי תפרים.

מרכיב נוסף הוא תשומת לב רבה לאחיזה של הנעל ברגל באזור הקשתות – הקשת המדיאלית (שכוללת את עצם הנביקולר, עצם הטאלוס ועצם הקלקנאוס, ושתפקידה הוא לבלום זעזועים ברגע הדריכה וליצור אנרגיה עבור המשך התנועה) והקשת הלטראלית (הקשת החיצונית הקשיחה והיציבה שנכנסת לפעולה בעיקר בשלב הסופי של הדריכה כשהיא משמשת כמנוף להעברת המומנט אל החלק הקדמי של כף הרגל).

מדרסים אורטופדיים

לצד האופציה של הנעליים האורטופדיות ישנה גם האופציה של מדרסים. הוספת מדרסים לנעליים "רגילות" משביחה אותן מבחינה זו שביחד עם המדרס הנעליים יכולות לספק יציבות מרבית ומקסימום תמיכה בתנועת כף הרגל. בדרך זו גם ללא נעל אורטופדית, פוחת במידה ניכרת הסיכון לפגיעות בקרסול, בברך, באזור של כרית כף הרגל ולהיווצרות כאבי גב עקב יציבה לא תקינה או הליכה לא נכונה.

איך לבחור נעליים?

כאמור בכל מקרה בחירת נעליים מושפעת גם מההיבט האסתטי וגם מההיבט הפרקטי. בהתאם כשמחפשים נעליים אורטופדיות לנשים כדאי לא להתפשר על המראה, ובאופן דומה אפשר למצוא גם זוגות נעליים "רגילים" ששומרים על הרגליים.

בחירת מוצר אורטופדי – נעליים או מדרסים – מחייבת בדיקה יסודית שלו ע"י מכון אורטופדי כמו עקב אכילס. החומרים שמהם מיוצרות הנעליים האורטופדיות וגם המדרסים חייבים להיות איכותיים, והדגש החשוב השני הוא התאמה מלאה למבנה הספציפי של כף הרגל שלך ושל הרגלי השימוש בנעליים (עמידה ממושכת, הליכה נמרצת וכו'). מומלץ להתייעץ גם עם אורטופד מנוסה.

Share this post